Po úspešnom pôrode sme statočnej mamičke chceli urobiť dobre a tak sme jej pripravili zábar z jačmenného šrotu (videli sme to na jednom videu na jutube). Ani v najhoršom sne by nás nenapadlo, aká lavína nepríjemných udalostí sa po tom môže spustiť.
Veľmi skoro ráno sa Drahý zobudil a išiel skontrolovať mamu kozu a jej kozliatka. Vrátil sa celý bledý, smutný a naštvaný zároveň. Povedal mi, že koza len stojí, pozerá do blba, nechce žrať, škrípe zubami a na papuli má penu... toto sme si už raz zažili, keď sme si Doru priviezli domov - acidóza bachora - postrach chovateľov všetkých prežúvavcov. Laicky povedané, acidóza môže vniknúť u kozy ak sa prežerie krmivom, ktoré obsahuje ľahko stráviteľné cukry (v našom prípade jačmeň). Vtedy sa zvýši v bachore koncentrácia laktobacilov, čo vedie vyššej produkcii kyseliny mliečnej, ktorá znižuje pH v bachore, čo spôsobí vymieranie bachorových mikroorganizmov, ktoré sú požierané laktobacilmi... tým pádom prestáva fungovať trávenie a potrava v bachore začína hniť. Toť malá informatívna vsuvka.
Ale čo teraz?!
Predtým sme acidózu riešili sódou bikarbónou, ktorá zneutralizuje kyselinu v bachore a "násilným" prechádzaním sa s kozou. Tentoraz nám však situáciu komplikovalo jej čerstvé materstvo a potenciálna strata mlieka (keďže nič nežrala) zároveň sme sa báli aj o mlezivo (kolostrum - prvé mlieko obsahujúce všetky imunitné látky, ktoré musia kozliatka do seba dostať počas prvých 24 hodín po narodení). A navyše kozliatka boli až tri, čo je aj pre zdravú kozu poriadna záťaž.
Drahý musel ísť do práce, takže som zostala sama a musela som nejak naliať do podráždenej ubolenej kozy každé dve hodiny aspoň lyžičku sódy bikarbóny rozpustenej vo vode. V zúfalstve som začala gúgliť. A gúgl a sv. Vendelín opäť pomohli. Pani z Čiech radila naliať sódu do hrubostennej fľašky (ja som trochu zariskovala s pivnou, ale ževraj najlepšia je od šampanského) a strčit to koze zboku do papule v mieste, kde nemá zuby, zastrčiť čo najhlbšie, zakloniť hlavu a liať do gágora. Celkom to fungovalo. Ale Dorkin stav sa nezlepšoval. Kozliatka boli vyhladované, tak som ich začala prikrmovať kravským mliekom zriedeným s vodou. Našťastie nedostali hnačku (lebo to sa pri kravskom mlieku, ktoré je omnoho tučnejšie ako kozie, môže ľahko stať) a podarilo sa mi zohnať aj kravské mledzivo. Takto som musela vytunovať kojeneckú fľašku, aby im chutilo :)
Celý deň sme bojovali, každé dve hodiny sóda a prechádzanie.. nasilu... No a potom v noci koza ľahla a nechcela vstať. Aj som si poplakala. Lebo takéto stavy obvykle nekončia dobre. žiadny veterinár nám nevedel/nechcel pomôcť. Opäť som gúglila a modlila som sa. Pomohlo. Našla som článok o masáži bachora pri zdúvaní. Pani radila zaťať ruky vpäsť a masírovať v oblasti hladových jám. Tak sme masírovali celú noc, prechádzali sme sa s ňou a ráno sa kozena brutálne neskutočne smradľavo pokakala a viditeľne sa jej začalo polepšovať. Dokonca začala papať trávičku. To bola radosť!
Ešte deň, dva potom bola trošku divná ale dostala sa z toho. Mlieka mala málo, tak som musela každé dve hodky stávať a dokrmovať malých. A tí to statočne prežili a rástli a roztopašili sa :) Keď mali 3 dni už behali po vonku a vyhrievali sa na slniečku.
A aby sme malým nemuseli dávať stále kravské mlieko, kúpili sme si ešte jednu dojacu kozičku. Ročnú bláznivú adolescentku Dorku z Vrbového, ktorú sme museli premenovať na Borku, aby sa nám to neplietlo.
Takže nakoniec to zhrniem:
- Neprežierajte kozu po pôrode zábarom!
- Ak ju prežeriete zábarom a dostane acidózu tak treba:
- Liať do nej sódu bikarbónu (1 čaj. lyž. na 2 dcl vody) za pomoci hrubostennej fľaše tak, že jej hrdlo fľaše prestrčíme cez medzeru medzi zubami na boku papule až do hrdla a zakloníme jej hlavu. Zároveň do nej takto dostanete aj tekutiny. Treba však dávať pozor, aby sme kozu zase nepredávkovali sódou. Zavolajte veterinárovi! On Vám poradí koľko sódy treba.
- Prechádzať sa. Koza nesmie zostať stáť, lebo jej úplne prestane tráviť. Keď leží treba ju nasilu postaviť a ťahať.
- Masírovať bachor. Ruky zovrieť a päsťami robiť krúživé pohyby z jednej aj z druhej strany bachora v oblasti hladových jám. Treba pevne ale s citom tlačiť ruky smerom k sebe.
- Všetko opakovať minimálne každé dve hodiny a nestrácať nádej.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára